Verhuurder weigert overname van een horecazaak: kan indeplaatsstelling worden afgedwongen?

Yuri

Yuri Benjamins

Advocaat

Laatste berichten

Tags

Hoe kunnen wij u helpen?

Wij hebben verschillende specialisten op diverse rechtsgebieden. Neem contact met ons op, zodat we kunnen beoordelen hoe wij u verder kunnen helpen.

Verhuurder weigert overname van een horecazaak: kan indeplaatsstelling worden afgedwongen?

Kort antwoordJa, soms kan dat. Als u een horecazaak verkoopt en de verhuurder weigert de nieuwe exploitant als huurder te accepteren, kan de rechter in bepaalde gevallen een indeplaatsstelling toestaan. Dat lukt alleen als aan duidelijke voorwaarden is voldaan, zoals een echte bedrijfsoverdracht, een zwaarwichtig belang en een betrouwbare opvolgende huurder.

Verhuurder weigert overname van een horecazaak: kan indeplaatsstelling worden afgedwongen?

Wanneer komt indeplaatsstelling bij horeca in beeld?

Indeplaatsstelling speelt vooral bij huur van middenstandsbedrijfsruimte, zoals een restaurant, café of snackbar. De kern is dat niet alleen de onderneming wordt overgedragen, maar ook de positie van de huurder in het huurcontract. Dat is belangrijk, omdat de waarde van een horecazaak vaak sterk samenhangt met de locatie.

Video en Short

Bekijk de uitleg over het onderwerp

In de hoofdvideo krijgt u de uitgebreide uitleg. De Short vat de belangrijkste punten compact samen.

Uitgebreide uitlegVerhuurder weigert overname van een horecazaak: kan indeplaatsstelling worden afgedwongen?

Bekijk de video op YouTube

YouTube ShortDe belangrijkste punten in het kort

Bekijk de Short op YouTube

Een verhuurder hoeft niet zomaar akkoord te gaan met iedere kandidaat. Tegelijk geldt ook dat een verhuurder een overname niet zonder meer mag blokkeren als de wettelijke voorwaarden voor indeplaatsstelling aanwezig zijn. In dat spanningsveld kan een advocaat helpen met onderhandelen, dossieropbouw en zo nodig een procedure bij de kantonrechter.

Kort uitgelegd: wat is indeplaatsstelling?

Indeplaatsstelling betekent dat de rechter kan bepalen dat een nieuwe ondernemer de plaats inneemt van de huidige huurder in de bestaande huurovereenkomst. De huur loopt dan in beginsel door onder dezelfde contractuele basis, maar met een andere huurder.

Dat is iets anders dan onderhuur, contractsoverneming met toestemming of alleen de verkoop van inventaris en goodwill. Juist dat onderscheid is in horecazaken vaak beslissend.

Welke voorwaarden beoordeelt de rechter meestal?

Bij een verzoek om indeplaatsstelling kijkt de rechter meestal naar een aantal vaste punten. Deze punten zijn citaatvriendelijk en in de praktijk vaak doorslaggevend:

Onderdeel Waar het om gaat
Bedrijfsoverdracht Er moet sprake zijn van overdracht van de onderneming, niet alleen van losse activa of inventaris.
Zwaarwichtig belang De huurder moet een serieus en reëel belang hebben bij overdracht, bijvoorbeeld verkoop van de zaak of beëindiging van de exploitatie.
Geschikte opvolger De nieuwe huurder moet financieel en zakelijk voldoende waarborgen bieden voor nakoming van de huurovereenkomst.
Belangen verhuurder De verhuurder mag bezwaren aanvoeren, bijvoorbeeld over solvabiliteit, ervaring, bestemming of exploitatieplan.

De rechter maakt uiteindelijk een concrete afweging op basis van de stukken. Er is dus geen standaarduitkomst.

Wat is een zwaarwichtig belang?

Een zwaarwichtig belang is meer dan alleen gemak. Denk aan verkoop van de onderneming wegens pensionering, gezondheidsredenen, bedrijfseconomische noodzaak of een strategische overdracht aan een koper die de zaak voortzet. Hoe concreter de overdracht en hoe duidelijker het belang, hoe sterker het verzoek meestal staat.

Wanneer twijfelt de rechter aan de opvolger?

Twijfel ontstaat vaak als de kandidaat-huurder onvoldoende financiering heeft, weinig horecaervaring kan tonen, geen duidelijk ondernemingsplan heeft of onduidelijkheid bestaat over vergunningen en bedrijfsstructuur. In de horeca speelt daarnaast regelmatig mee of de koper de exploitatie feitelijk en financieel echt kan dragen.

Een verhuurder mag weigeren, maar niet zonder goede grond

Veel huurcontracten bepalen dat overdracht alleen mag met toestemming van de verhuurder. Dat betekent niet automatisch dat de verhuurder altijd het laatste woord heeft. Bij wettelijke indeplaatsstelling kan de rechter die toestemming in bepaalde gevallen vervangen.

Wel telt de reden van de verhuurder mee. Bijvoorbeeld:

  • de voorgestelde opvolger heeft onvoldoende financiële draagkracht;
  • de exploitatie past niet bij de bestemming of contractuele formule;
  • er zijn serieuze twijfels over vergunningen of betrouwbaarheid;
  • de overname is juridisch of feitelijk onvoldoende uitgewerkt.

Een kale weigering zonder behoorlijke onderbouwing is meestal minder sterk dan een weigering die aansluit op concrete verhuurdersbelangen.

Welke stukken maken een verzoek sterker?

Wie indeplaatsstelling wil afdwingen, doet er goed aan het dossier vanaf het begin zorgvuldig op te bouwen. Denk in elk geval aan:

  • de huurovereenkomst en eventuele algemene bepalingen;
  • de koopovereenkomst of conceptovernameovereenkomst van de horecazaak;
  • jaarstukken, financieringsinformatie en bankverklaringen van de koper;
  • een ondernemingsplan en exploitatiebegroting;
  • informatie over ervaring in horeca of bedrijfsvoering;
  • correspondentie waaruit blijkt dat toestemming is gevraagd en geweigerd;
  • informatie over vergunningen, aanvraagstatus en beoogde exploitatie.

Hoe completer en consistenter deze stukken zijn, hoe beter een rechter kan beoordelen dat de overdracht serieus is en dat de opvolger de huurverplichtingen kan nakomen.

Praktische checklist vóór een procedure

  • Controleer of het pand valt onder de regels voor middenstandsbedrijfsruimte.
  • Zorg dat de bedrijfsoverdracht voldoende concreet en aantoonbaar is.
  • Breng de financiële draagkracht van de koper goed in kaart.
  • Laat zien dat de exploitatie binnen bestemming en contract past.
  • Vraag de verhuurder eerst schriftelijk en gemotiveerd om medewerking.
  • Leg de weigering en de argumenten van de verhuurder nauwkeurig vast.

Veelgemaakte fouten bij overname van een horecazaak

In de praktijk gaan procedures vaak mis door onnodige zwakke plekken in het dossier. Dit zijn veelvoorkomende fouten:

  • er is alleen sprake van verkoop van inventaris of goodwill, maar niet van een echte ondernemingsoverdracht;
  • de koper is nog niet financieel rond of afhankelijk van onzekere financiering;
  • de huurder vraagt te laat juridische hulp, waardoor termijnen of onderhandelkansen verloren gaan;
  • vergunningen, exploitatievorm of bestemming zijn nog onvoldoende uitgewerkt;
  • partijen hebben mondeling veel besproken, maar weinig schriftelijk vastgelegd.

Juist in horeca kan tijdsdruk hoog zijn. Dat maakt het verleidelijk om snel door te pakken, maar een onvolledig dossier werkt vaak tegen u.

Kan een advocaat indeplaatsstelling afdwingen zonder procedure?

Soms wel, maar niet letterlijk afdwingen zonder rechter. Een advocaat kan eerst proberen om de verhuurder met een sterke juridische onderbouwing alsnog tot instemming te bewegen. Dat lukt regelmatig als de bezwaren van de verhuurder vooral voortkomen uit onzekerheid over de koper of onduidelijkheid over de structuur van de deal.

Blijft de verhuurder weigeren, dan kan een procedure bij de kantonrechter nodig zijn. Daarbij helpt een advocaat onder meer met:

  • analyse van huurcontract, bestemming en overdrachtsstructuur;
  • beoordeling of indeplaatsstelling juridisch kansrijk is;
  • opbouw van een overtuigend dossier met financiële en operationele stukken;
  • onderhandeling over aanvullende zekerheden, zoals een bankgarantie of waarborg;
  • processtrategie als snelle duidelijkheid nodig is.

Heeft u breder te maken met huurproblemen rond bedrijfsruimte, dan kan ook ons artikel over juridische hulp bij bedrijfsruimte in Amsterdam nuttig zijn.

Wat als de verhuurder andere oplossingen voorstelt?

Soms zegt een verhuurder geen nee tegen de koper, maar wel nee tegen voortzetting onder de oude voorwaarden. Dan komen alternatieven in beeld, zoals een nieuwe huurovereenkomst, extra zekerheden of aangepaste afspraken over gebruik, looptijd of verbouwing.

Dat kan werkbaar zijn, maar let op. Een nieuwe overeenkomst kan ook betekenen dat bestaande huurbescherming, huurprijsafspraken of verlengingsrechten anders komen te liggen. Laat dus altijd beoordelen of een alternatief echt gunstig is.

Bij overlap met andere geschillen over het gehuurde kan het ook helpen om te kijken naar bredere oplossingen, zoals beschreven in huurconflict oplossen zonder ontbinding.

Veelgestelde vragen over indeplaatsstelling bij horeca

Kan een verhuurder de overname van een horecazaak altijd weigeren?

Nee. Een verhuurder mag bezwaren hebben, maar bij een echte bedrijfsoverdracht en een geschikte opvolger kan de rechter soms toch indeplaatsstelling toestaan.

Is verkoop van alleen inventaris genoeg voor indeplaatsstelling?

Meestal niet. Er moet in de kern sprake zijn van overdracht van de onderneming. Alleen tafels, keukenapparatuur of goodwill verkopen is vaak onvoldoende.

Moet de nieuwe huurder al horecaervaring hebben?

Dat is niet in elke zaak een harde eis, maar ervaring, financiering en een degelijk exploitatieplan kunnen wel zwaar meewegen bij de beoordeling.

Wat als vergunningen nog niet rond zijn?

Dat hoeft niet altijd fataal te zijn, maar onduidelijkheid over vergunningen kan een verzoek wel zwakker maken. Zeker in de horeca is het verstandig dat vroeg goed in kaart te brengen. Lees ook ons artikel over wanneer een Bibob-toets in Amsterdam in beeld komt en over welke documenten nodig zijn voor een Bibob-toets bij een horecavergunning.

Zo pakt u dit verstandig aan

Bij verkoop of overname van een horecazaak is de huurpositie vaak net zo belangrijk als de koopprijs. Weigert de verhuurder mee te werken, dan is het verstandig om snel te laten beoordelen of indeplaatsstelling haalbaar is en welke route het meest effectief is: onderhandelen, aanvullende zekerheden bieden of procederen.

Wacht daarbij niet te lang. Hoe eerder het contract, de overdracht en de koper juridisch scherp in beeld zijn, hoe groter de kans op een bruikbare oplossing. Quest Advocaten kan helpen met een beoordeling van uw dossier en advies over de best passende aanpak.

Checklist bij de hand houden?Download de belangrijkste aandachtspunten als overzichtelijke PDF.

Download de PDF

Yuri

Yuri Benjamins

Advocaat

Verhuurder weigert overname van een horecazaak: kan indeplaatsstelling worden afgedwongen?